Kachlová kamna

Oheň patří ke genetické výbavě lidstva už po staletí, samozřejmě doprovázel člověka na každém kroku, jak už od vytápění či světelné energie.

Po objevení elektrického proudu a možného vytápění bylo ohniště odsunuto stranou, jako něco nepotřebného, ale v dnešní době řemeslo kamnáře rozkvétá a lidé se vracejí k dřívějším tradicím.
V dnešní uspěchané době jsou kachlová kamna velice oblíbeným zdrojem vytápění. Hlavními důvody výběru tohoto vytápění jsou nízké náklady a sálavý princip, který je podobný sluníčku s pozitivními účinky na vaše zdraví. Kachlová kamna disponují vysokou tepelnou účinností, která se pohybuje někdy i nad hranicí 85 %. Ohniště je nejčastěji bezroštové a popel se vymetá velmi zřídka. Kachlová kamna jsou dle provedení jednoplášťové nebo dvouplášťové. Vnitřní konstrukce dvouplášťového topidla se skládá ze šamotů či jiného akumulačního materiálů, tahů a ohniště. Vnější konstrukce je postavena z kachloví, které je různorodých tvarů a glazury (barvy), méně často omítané kamnářskými materiály a litinových dvířek. Dnešní moderní doba se obejde bez ohniště s nahrazením krbové vložky, která může být i teplovodní, záleží na majiteli, jaké jsou jeho požadavky a iq-krby se snaží vždy splnit přání svých zákazníků.


Obr. 1 – Moderní kachlová kamna s krbovou vložkou.

Kachlová kamna se dělí dle konstrukce na:

Lehká, středně těžká a těžká.

Lehká kachlová kamna:

Účelem lehkých kachlových kamen je velmi rychlé ohřátí kamen a vyhřátí místnosti. Jsou vhodné do obydlí, které je spíše používáno k rekreačním účelům, kde není zapotřebí častého vytápění. Osazená mohou být litinovou vložkou, spaliny odcházejí do komína přes přesně dimenzovaný labyrint tahů, a teplo spalin (kouře) se vstřebává do šamotové vyzdívky, přes kterou akumulují tepelnou energii a předávají ji do místnosti po dobu několika hodin.

Středně těžká kachlová kamna:

Využití středně těžkých kachlových kamen nabízí alternativní zdroj tepla pro přechodná roční období jaro, léto, kdy by ekonomicky nebylo vhodné roztápění kotle. Akumulace středně těžkých kamen se pohybuje okolo 10–15 hodin, ale nashromáždění tepla do šamotových vyzdívek je poněkud delší.

Těžká kachlová kamna:

U těžkých kachlových kamen je zdroj tepelné energie sáláním přes kachloví. Těžká kachlová kamna se zatápějí 2x za den na plný výkon po dobu cca dvou hodin a topidlo se nám dokáže plně odvděčit svou naakumulovanou energií, kterou vydává 24 i více hodin. Tento typ kachlových kamen by měl být postavena ve středu místnosti (není podmínkou) tak, aby se prohřál okolní vzduch a byl rozmístěn do vedlejších místností. V dnešní době je na trhnu vysoký výběr designových a technologických výrobků jako je kachloví s glazurou, stavebních materiálů, krbových vložek, litinových dvířek aj.

Výhody:

 • Vysoká životnost většinou na celý život
 • Nízké náklady na provoz
 • Doba přikládání
 • Široké spektrum vzhledů
 • Nízké nároky na obsluhu

Nevýhody:

 • Vyšší cena stavby topidla
 • Vysoká hmotnost a plocha
 • Nutnost čištění tahových systémů
 • Delší doba při zatápění

Čtěte dále:

Máte zájem o realizaci ?

Napište nám poptávku a my se Vám ozveme.

Kontakt

Kontaktní údaje:

 • info@iq-krby.cz

 • +420 723 691 057

 • sídlo:
  Litvínov 436 01
  Valdštejnská 914

  IČ: 06911901