Oheň patří ke genetické výbavě lidstva už po staletí, samozřejmě doprovázel člověka na každém kroku, jak už od vytápění či světelné energie.

Po objevení elektrického proudu a možného vytápění bylo ohniště odsunuto stranou, jako něco nepotřebného, ale v dnešní době řemeslo kamnáře rozkvétá a lidé se vracejí k dřívějším tradicím.
V dnešní uspěchané době jsou kachlová kamna velice oblíbeným zdrojem vytápění. Hlavními důvody výběru tohoto vytápění jsou nízké náklady a sálavý princip, který je podobný sluníčku s pozitivními účinky na vaše zdraví. Kachlová kamna disponují vysokou tepelnou účinností, která se pohybuje někdy i nad hranicí 85 %. Ohniště je nejčastěji bezroštové a popel se vymetá velmi zřídka. Kachlová kamna jsou dle provedení jednoplášťové nebo dvouplášťové. Vnitřní konstrukce dvouplášťového topidla se skládá ze šamotů či jiného akumulačního materiálů, tahů a ohniště. Vnější konstrukce je postavena z kachloví, které je různorodých tvarů a glazury (barvy), méně často omítané kamnářskými materiály a litinových dvířek. Dnešní moderní doba se obejde bez ohniště s nahrazením krbové vložky, která může být i teplovodní, záleží na majiteli, jaké jsou jeho požadavky a iq-krby se snaží vždy splnit přání svých zákazníků.


Obr. 1 – Moderní kachlová kamna s krbovou vložkou.

Kachlová kamna se dělí dle konstrukce na:

Lehká, středně těžká a těžká.

Lehká kachlová kamna:

Účelem lehkých kachlových kamen je velmi rychlé ohřátí kamen a vyhřátí místnosti. Jsou vhodné do obydlí, které je spíše používáno k rekreačním účelům, kde není zapotřebí častého vytápění. Osazená mohou být litinovou vložkou, spaliny odcházejí do komína přes přesně dimenzovaný labyrint tahů, a teplo spalin (kouře) se vstřebává do šamotové vyzdívky, přes kterou akumulují tepelnou energii a předávají ji do místnosti po dobu několika hodin.

Středně těžká kachlová kamna:

Využití středně těžkých kachlových kamen nabízí alternativní zdroj tepla pro přechodná roční období jaro, léto, kdy by ekonomicky nebylo vhodné roztápění kotle. Akumulace středně těžkých kamen se pohybuje okolo 10–15 hodin, ale nashromáždění tepla do šamotových vyzdívek je poněkud delší.

Těžká kachlová kamna:

U těžkých kachlových kamen je zdroj tepelné energie sáláním přes kachloví. Těžká kachlová kamna se zatápějí 2x za den na plný výkon po dobu cca dvou hodin a topidlo se nám dokáže plně odvděčit svou naakumulovanou energií, kterou vydává 24 i více hodin. Tento typ kachlových kamen by měl být postavena ve středu místnosti (není podmínkou) tak, aby se prohřál okolní vzduch a byl rozmístěn do vedlejších místností. V dnešní době je na trhnu vysoký výběr designových a technologických výrobků jako je kachloví s glazurou, stavebních materiálů, krbových vložek, litinových dvířek aj.

Výhody:

 • Vysoká životnost většinou na celý život
 • Nízké náklady na provoz
 • Doba přikládání
 • Široké spektrum vzhledů
 • Nízké nároky na obsluhu

Nevýhody:

 • Vyšší cena stavby topidla
 • Vysoká hmotnost a plocha
 • Nutnost čištění tahových systémů
 • Delší doba při zatápění

Teplovodní krby:

Pocity a skvělé emoce při večerním pohledu do ohně se sklenkou vína. Teplovodní krby zajišťují užitné vlastnosti, a především ohřev vody prostřednictvím teplovodního výměníku. Ohřátá voda je využívána k vytápění objektů nebo je uchovávaná v nádrži výměníku. Krby s teplovodním výměníkem vyžadují vyšší nároky na spalinové cesty, a to z důvodu nižší tepelné energie spalin. Nejdůležitějším krokem je, aby byly co nejúčinněji nadimenzované spalinné cesty. Hlavním principem teplovodní vložky je, že část tepelné energie spalin až 80% předána do akumulační nádrže a odebírat jí jen tehdy, kdy je potřeba. Teplovodní vložky se vyrábějí v různých konstrukčních provedení (dvojskla, trojskla atd.). Energii z akumulační nádrže je možné využít pro vytápění radiátorů, podlahového topení, ale i též k běžnému užití.

Výhody teplovodních vložek:

 • Vhodné do všech vytápěných prostor
 • Rozvody teplého vzduchu do okolních místností
 • Vysoká účinnost
 • Ohřev vody i okolního prostředí

Nevýhody teplovodních vložek:

 • Vyšší spotřeba paliva než u ostatních konstrukčních provedení až o 25 – 35 %
 • Vyšší náročnost na kvalitu a vysoušení palivového dřeva
 • Vyšší pořizovací cena
 • Čištění teplovodního výměníku

Vybíráme teplovodní krbovou vložku a na co si dát pozor ?:

Zprvu si položíme otázku, kam chceme teplovodní krbovou vložku umístit, zda bude v místnosti trvalé obydlené nebo rekreačním objektu. Nejdříve je nutné vypočíst dle stanovených matematických vzorců tepelné ztráty a objem místnosti a dle toho výkon teplovodní krbové vložky. S tím vám vždy poradí váš topenář.

V předchozím článku jsme Vám dodali několik kreativních realizací krbů z celého světa. Jestliže jste načerpali nezbytnou inspiraci a rozhodli jste se pro stavbu vlastního krbu či renovaci Vašeho starého, v dnešním článku Vám ukážeme několik věcí, kterých se při takovém procesu vyvarovat.

Ještě před samotnou realizací přichází na řadu architektonický projekt. Již v této fázi musíte dbát na to, abyste nenarazili na problém zmíněný v předešlém článku – krb esteticky nezapadá do designu interiéru. Ať již se jedná o barvy, použité materiály či celkový styl, i ve vrcholové architektuře není neobvyklé, že výsledný produkt naprosto nezapadá do okolního prostředí a kazí celkový dojem z odvedené práce. Další otázkou na zvážení jsou zmíněné materiály a náročnost práce s nimi. Přestože práce se dřevem vyžaduje velice přesné měření, jedná se o jeden materiálů vyžadující menší preciznost. Naopak, pokud pracujete se skutečným kamenem, práce na krbu se kvůli náročnosti mohou oproti původnímu plánu protáhnout jak časově, tak finančně.

Co se týče prostoru kolem krbu, mějte na paměti dosah tepla či ohně samotného. Vyvarujte se úložišť pro hořlavé věci příliš blízko krbu. Moderním trendem se stává zavěšení LCD televize nad krb pro vyvolání majestátního efektu. Vystavení obrazovky stálému teplu však může televizi permanentně poškodit, aniž byste měli nárok na reklamaci.

Pokud se rozhodnete pro použití výklenku, nezapomeňte zhodnotit jeho tvar a proporcionální velikost vůči krbu samotnému. Krb může být na špičkové estetické úrovni, ale pokud zvolíte příliš velký výklenek, veškerá práce nejen zapadne, ale může se stát, že krb nebude ani plnit primární tepelnou funkci.

Ať již stavíte krb sami nebo s pomocí profesionálů, nezbytnou součástí před prvním zažehnutím je kontrola pověřenou osobou. Ta by měla zároveň zkontrolovat, jestli místnost disponuje kvalitním detektorem kouře a zdali je ideálně umístěn.

Nedílnou součástí užívání domácího krbu je jeho pravidelná údržba. Pravidelné vynášení popela je klíčem ke zdravému domovu, jelikož nahromaděný popel může výrazně ovlivnit kvalitu vzduchu nejen v místnosti, ale v celém domu. Důkladnou péči si zaslouží i krb samotný. Použitím speciálních čističů můžete udržet krb čistý a výrazně prodloužit jeho životnost.

Relax u krbu nad sklenkou vína a dobrou knihou je bezpochyby tím nejlepším způsobem, jak trávit chladné či deštivé dny. A proč by takové nostalgické chvíle nemohly být umocněný kreativním designem krbu samotného?

Krb je často spojován s elegancí, klidem a srdcem domova. Pokud přemýšlíte nad stavbou nového krbu či renovací vašeho stávajícího, nechte se inspirovat několika příklady, které bezpochyby vykouzlí tu pravou domácí atmosféru.

Od počátku vývoje krbů, který sahá až k jeskynním lidem uctívajícím oheň jako poselství od bohů, se z tvorby krbů stalo hotové umění. Práce některých architektů v oblasti návrhů krbů jsou exemplárním příkladem dokonalého spojení funkčnosti a estetiky.

Hrubý kámen

Nejčastěji používaným materiálem je hrubý kámen, který zajišťuje rustikální a estetický zevnějšek. Volba kamenného krbu dodává domácnosti pocit útulnosti, pohodlí a spojení s přírodou.


Tento typ krbu je vhodný jak pro hravé pojetí domácnosti plné barev, tak pro minimalistický design skromný na barvy. Vynikající kombinací potom může být kamenný krb s dřevěným stropem.

Moderní krby

Dalším typem jsou moderní až futuristické krby. V novodobých bytech a domech plní spíše estetickou funkci, než tradiční poslání krbu. Často však na první pohled přitáhnou pozornost díky netradičním prvkům a designu. V extrémních případech můžete takový krb objevit nejen v obývacím pokoji, ale například i v koupelně.
krb
Příkladem moderního krbu je jednoduchý leč velice elegantní design architektonického studia Cary Bernstein z USA. Kontrast mezi pozadím a samotným krbem je umocněn výškou krbu od podlahy ke stropu. Podobný krb se vyjímá například v minimalistickém obývacím pokoji.

Nekonvenční levitující krby

Poslední typ krbu, který Vám přinášíme v tomto článku je pojat poněkud nekonvenčně. Jedná se o futuristické vznášející se krby. Výhodou krbu visícího ze stropu je jeho flexibilní umístění – podobný krb nemusí být pouze zapracován do stěny jako většina tradičních krbů, ale může být umístěn například uprostřed místnosti.
Při volbě levitujícího krbu je daleko snadnější a přehlednější zorganizovat okolí jelikož podobný krb nabízí velké množství volného prostoru. Díky jednoduchému designu se tyto futuristické krby hodí téměř ke všem typům interiérů.

V tomto článků jsme Vám dodali několik inspirací při stavění nového či renovaci stávajícího krbu. Ať již se rozhodnete pro jakýkoli typ, neváhejte nás kontaktovat. Pomůžeme Vaše nápady přenést do vašeho domova v podobě kvalitního krbu na klíč.

Chtěli byste vidět svůj oheň, ale vaše sklo se neustále zakuřuje? Jak udržovat sklo v topidlech čisté? Poradíme vám, jak sklo vyčistit.
Při pravidelném používání topidla a při spalování dřeva se bude hnědočerná saze vždy pomalu usazovat na vaše krásně průzračné sklo na dvířkách topeniště. Zatímco tento nepříjemný vliv nepoškodí vaše topidlo, ale kazí vzhled, dominantu vaší stavby a sledování vašeho ohně. Naštěstí jsme pro vás připravili několik tipů a triků, jak se zbavit sazí na dvířkách vašeho topidla, které se stane jako nové.

Jak zabránit zakuřování skla topidla:

Zakuřování skla je vliv, kterého se nelze úplně zbavit, ale pouze částečně omezit tomuto nepříjemnému vlivu.

Vždy spalujte suché a nevrstvené tvrdé dřevo:

Pryskyřičné dřevo nebo mokré dřevo produkují sloučeniny, které se nejčastěji hromadí na vašem skle.

Vyhněte se dlouhým doutnavým ohňům:

Moderní kamna jsou schopna spalovat hodiny a hodiny v nejúspornějším spalování, avšak doutnající oheň vytvářejí velké množství kouře uvnitř topeniště (dříve než se vypálí). Tento kouř se usazuje a zanechává na skle zbytky povlak.

Jak čistit sklo:

Čištění skla topeniště je ve skutečnosti velmi snadné. Než si rozmyslíme, čím a jak sklo vyčistit, nejdříve si přečtěte tento krátký článek, aby jste popřípadě zamezili poškození skla topeniště.

Když je topidlo dostatečně vychladlé, že bez problému setrváte na něm rukou, tak se můžeme pustit k čištění čelního skla topeniště.

 • Navlhčíme si hadřík nebo papírový ubrousek v čisté vodě a krouživými pohyby čistěte pokud není průzračné, na konci vyleštěte suchými novinami nebo hadrem.
 • Dalším způsobem jsou navlhčené noviny, které ponoříme do popílku vašeho popelníku a provádějte čištění.
 • Existuje mnoho chemických prostředků, které jsou vhodné přímo na rozpouštění sazí, které pouze setřeme hadrem.

Jak nikdy nečistit sklo topidla:

Zatímco špinavé sklo může být frustrující, existuje několik věcí, které byste nikdy neměli dělat při čištění skla topidla.

 • NEČISTĚTE, když je sklo horké: Teplejší se snadněji čistí než chladnější sklo, ale vždy počkejte, než topidlo bude mít dostatečnou teplotu, aby se váš dotek dal bez problémů vydržet při čištění skla. Pokud nebudou dodrženy tyto podmínky, riskujete popálení nebo prasknutí skla.
 • NEPOUŽÍVEJTE na horké sklo studenou vodu: Může dojít k tepelnému šoku skla a následně vyvolat jeho destrukci.
 • NEPOUŽÍVEJTE žiletky ani ocelovou drátěnku: Čističe, jako jsou žiletky, ocelová drátěnka nebo dokonce šmirgl papír, okamžitě odstraní saze ze skla, ale zanechají škrábance, které způsobí, že se na sklo budou rychleji usazovat saze a později to může vést prasknutí skla.

Díky těmto tipům a trikům, jak snadno vyčistit sklo, se budete opět vracet a těšit se z krásného ohně!